Loading...

DİĞER ÜRÜNLER HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

LEZZETİ TASARLA
ÜRÜNLERİNİZDE JELATİN VAR MIDIR?
Ürünlerimizde hiçbir jelatin maddesi kullanılmamaktadır.

Tüm ürünlerimiz ISO22000:2005 gıda güvenirliği, ISO9001:2015 kalite yönetimi sistemi, ISO14001:2004 çevre yönetimi, ISO18001:2007 OHSAS yönetim sistemi, HELAL2200:2012 belgelerine sahip üretim firmamızın altında güvenle üretilmiştir.
FİGÜR HAMURUNUN NORMAL HAMURDAN FARKI NEDİR?
Figür hamuru normal hamurlara göre daha sert bir yapısı vardır. İyi yoğurulduğu taktirde kolay şekil alır, iyi ve rahat kaynaşır hızlı kurur. Figür ve modelleme yaparken tercih edilir. Sıcak hava koşullarında çalışmak için daha uygundur.
ÇİKOLATA HAMURUNUN ŞEKER HAMURUNDAN FARKI NEDİR?
En temel farkları birinin şekerden diğerinin ise çikolatadan yapılmış olmasıdır. Tatlarında aynı isimlerinden aldıkları gibi lezzetlidir. Şeker hamurunun daha sert bir yapısı var iken çikolata hamuru daha yumuşak ve kaynaşması daha kolay bir üründür.
ŞEKER HAMURU İLE ÇİKOLATA HAMURUNU KARIŞTIRABİLİR MİYİM?
Evet karıştırabilirsiniz. Bu karışım size daha fazla esneklik ve vakit kazandırır. Şeker hamuruna göre detayları daha rahatlıkla çalışabilirsiniz, hamurumuzun kuruma süresinin uzadığını unutmayın.
ÇİÇEK HAMURUNU NASIL YOĞURMALIYIM?
Çiçek hamurunu yumuşak bir yapıya sahiptir. Parmak uçları ile yoğurmanızı tavsiye ederiz. Yoğururken ve açarken elinize veya zemine hafif yapışma oluğunda az miktarda nişasta kullanabilirsiniz. Ancak nişastayı kontrollü kullanmaya dikkat edin.
DANTEL TOZU İLE DANTEL HAMURU ARASINDAKİ FARK NEDİR?
İkisini kullanım alanları aynı olsa da doku ve yapısında farklılıklar vardır. Dantel tozu daha kırılgan ve mat olmasına karşın dantel hamuru ise daha esnek ve parlak renklere sahiptir. Doğru koşullarda saklandığından dantel hamuru daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Dantel tozunun hazırlık aşamasında boyar madde katarak istediğiniz gibi renklendirebilirken dantel hamurları kullanıma hazır bir şekilde sedefli renklere sahiptir.
DANTEL TOZU YA DA DANTEL HAMURU KALIPTAN ÇIKARKEN KIRILMA YAPIYOR/DÜZGÜN ÇIKMIYOR?
Eğer dantel tozunuz/ dantel hamurunuz kalıptan çıkarılırken kırılma yapıyor ise bu onu çok pişirdiğiniz anlamına gelir. Bu ürünü her zaman kontrollü pişirmelisiniz. Fazla pişmeyi kalıp üstünde fark ettiğiniz taktirde kalıbı bir sıcak su buharı üstünde hafifçe gezdirmeniz ürüne esneklik kazandıracaktır. Yeterince pişirmediğiniz durumlarda da danteli kalıptan düzgün çıkaramayabilirsiniz.

Bir diğer sebebi ise dantel kalıbınız orijinal kalıp olmayabilir. Kalıplarınız seçerken desen derinliğine lütfen dikkat edin.
DANTEL HAMURU/DANTEL TOZUNDAN YAPILAN ÜRÜN KURUDU. NE YAPMAM LAZIM?
Pişirdiğiniz ürünleri hava almayacak ve nemini kaybetmeyecek şekilde saklarsanız kurumayı geciktireceksinizdir. Eğer ki ürününüz kuruduysa; bir buharın üstünde ürünü kalıpla beraber hafifçe gezdirmeniz yeterlidir.
DANTEL HAMURUNU ODA SICAKLIĞINDA KURUTABİLİR MİYİM?
Evet kurutabilirisiniz ama bu yaklaşık 5-6 saati alacaktır. Kalorifer üstüne koymanız süreci hızlandırır.
YAPTIĞIM ROYAL ICING SULANDI. NE YAPMALIYIM?
Royal Icing'in kıvam alması için iyice çırptığınızdan emin olun. Eğer icing sulanma gösterirse kontrollü bir şekilde her defasında birer küçük kaşık icing tozu koyup çırpmaya devam edin.
YAPTIĞIM ROYAL ICING KURUDU/KABUKLAŞTI. NE YAPMALIYIM?
Royal icing kuruduysa bu hava ile fazla temas ettiğini gösterir. Kıvamda sertleşme/kabuklaşma gözlemlenirse her defasında kontrollü şekilde birer kaşık su ekleyerek yüksek devire çırpın.
İSOMALT'TA KRİSTALLEŞME OLUYOR.
İsomaltta kristalleşme olmasının sebebi üründen nemin uzaklaştırılamamış olması, uygun ısıda renklendirilmemiş olması veya uygun ısıya kadar kaynatılmamış olmasıdır. Bitmiş isomaltı fanlı buz dolabında sakladığınız zamandan kristallenme ile karşılaşabilirsiniz.
YAPTIĞIM İSOMALT'TA HAVA KABARCIĞI VAR.
Aşırı yüksek ısıda dökülmüş olması buna sebebiyet verebilir, pürmüz yardımı ile düzeltebilirsiniz.
İSOMALT NEMLENİP, YAPIŞ YAPIŞ OLUYOR.
İsomaltın nemlenme sorunu iklim/ortam şartlarından kaynaklana bilindiği gibi, ayrıca ısı aşımı hatasından da kaynaklanabilir. Oda ısısının korunduğundan ve uygun ısıya kadar kaynatıldığından emin olunmalı, hazırlanmış isomalt ise ortamda önüne geçilmeyen nemden korumak için önlem alınmalı(bknz: UYGULANMIŞ İSOMALTI NASIL KORUMALIYIZ?)
PARLAK GIDA BOYASINDA ALKOL VAR MIDIR?
Hayır, yoktur. Parlak gıda boyası sıvı ve su bazlı üründür. Alkol kullanımına ihtiyaç duymaz.
PARLAK GIDA BOYALARINI AIR BRUSH İLE KULLANABİLİR MİYİM?
Evet kullanabilirsiniz, kullanmadan önce ürünü suyla seyreltmenizi tavsiye ederiz.
SIVI GIDA BOYALARINI AIR BRUSH İLE KULLANABİLİR MİYİM?
Evet kullanabilirsiniz.
GIDA YAPIŞTIRICILARINIZ YENİLEBİLİR Mİ?
Evet. Gıda yapıştırıcılarımızı güvenle yiyebilirsiniz. Tüm çeşit yapıştırıcılarımız için gıda kodexine uymayan hiçbir madde kullanmıyoruz.
PATATES NİŞASTASI ÜRÜNÜNÜN DİĞER NİŞASTALARDAN FARKI NEDİR?
Diğer nişastalara oranla daha beyazdır. Şeker hamuru ile kaynaşması daha kolaydır, iz bırakmaz ve hamur rengini sarartmaz.
YENİLEBİLİR KUMAŞ İLE PASTA KAPLAYABİLİR MİYİM?
Evet kaplayabilirsiniz. Kumaşla işlem yapmadan önce pastanızı şeker hamuru ile kusursuz kapladığınıza emin olun. Kumaşın kaymaması için şeffaf tutkaldan yaralanın.
STRAFOR KAPLAMASINDA HANGİ GIDA TUTKALINDAN YARARLANMALIYIM?
Strafor kaplamaları için beyaz gıda yapıştırıcısını öneririz. Beyaz gıda yapıştırıcısının daha fazla tutucu özelliği vardır. Hamurunuzun kaymaması, pürüzsüz ve kusursuz kaplamak için tutkallardan yararlanın.
ÇİKOLATA TRANSFER JELATİNLERİ TEK KULLANIMLIK MIDIR?
Evet tek kullanımlıktır. Üstündeki boyar madde tek seferde geçiş sağlamaktadır. Kullanılmış jelatinleri başka çikolata dekor yapımların dada kullanabilirsiniz.